ymienili na syntetyczny alkilobenzenowy obciążając mnie kwotą kilku zł za olej. Z tego co mówili odessali estrowy pompą próżniową. Teraz chyba bym tego nie robił , bodzio nie tylko nie widzi problemu poslizgu temperaturowego, ale uważa to za zaletę - lepiej wykorzystany jest parownik. 
Pracuję jeszcze nad pomiarem prądu , aby móc oszacowac pobieraną moc i sprawdzić chwilowy COP klimatyzacji. Co do mocy to program Copelanda ma znaczenie raczej marketingowe, chcę zwrócić uwagę na jedną, myślę że ważną rzecz: czas postoju sprężarki klimatyzacji- chodzi o to że dla termiki silnika w scrollu krytyczna jest częstość rozruchów (zwykle podają ile ich może być w jednej godzinie) teoretycznie sprężarka ma zabezpieczenie wewnętrzne, ale typowo to robi się tak że po każdym wyłączeniu jest ten czas postoju, o ile się nie mylę to tu będzie ~5min. U mnie (bo mam priorytet c.w.u.) jest tak że przejście c.o. na c.w.u. jest "z marszu", ale odwrotne z postojem, wydaje mi się że tak są mniejsze udary termiczne. Oczywiście pompy c.o., DZ, c.w.u. mają swoje przedbiegi i wybiegi liczone "od sprężarki". Tu się słabo orientuję, ale tak "na czuja" to do R22 chyba olej mineralny ?olej syntetyczny zastępuje mineralny i z całą pewnością ma zastosowanie do chlorowcopochodnych w tym r22 (taką dostałem info na piśmie) - zlecałem wymianę na mineralny , ale serwisowiec przekonywał że syntetic lepszy bo lepiej sie rozpuszcza w czyniku klimatyzacji i teraz nawet mineralny jest wymieniany. 
Pomiar mocy cieplnej traktuje z pewnym dystansem , ale dochodzę do wniosku że aby mieć pogląd na skutek podejmowanych działań potrzebne jest śledzenie mocy, a co najmniej prądu sprężarki i takie jest moje obecne działanie. Co do cykli pracy to faktycznie jest problem. Sprężarka sama w sobie nie ma żadnego zabezpieczenia w tym zakresie - radzę sobie czasówką. W miarę wgłębiania się w temat dochodze do wniosku że jednak najlepszy jest sterownik programowaly. Proces wprawdzie dość prosty i można go zrealizować "logiką stycznikową" ale juz pomiary temperatur czy najlepiej ich rejestracja sa bardzo przydatne w diagnozie, regulacji i zabezpieczeniach sprężarki. Ale nie od razu Kraków zbudowano :D , to temat do ewentualnej realizacji z pieniędzy zaoszczędzonych na ogrzewaniu i c.w.u.